- HC4D-DC48V
HC4D-DC48V
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 48VDC 2.6KOhm 3A 4PDT-MBB (( 27.2mm 20.8mm 35.2mm)) Plug-In General Purpose Relay Automotive
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: HC4DDC48V
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HC4D-DC48V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:TH
ECCN:EAR99
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:48 V
Contact Arrangement:4PDT
Maximum Current Rating:3 A
Mounting:Connector
Operating Temperature:-50 to 70 °C
Dimension:27.2 x 20.8 x 35.2 mm
Termination Style:Solder
Coil Current:18.5 mA