- HC4-AC115V
HC4-AC115V
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 110/120VAC 4.29KOhm 5A 4PDT (27.5x21x42)mm Socket Miniature Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description
Search Keywords: HC4AC115V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HC4-AC115V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:TH
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:115 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:4PDT
Maximum Current Rating:5 A
Mounting:Connector
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-50 to 70 °C