- HC3-HP-AC115V
HC3-HP-AC115V
Panasonic Electronic Components
Relays 115VAC 7A 3PDT(27.2mm 20.8mm 36.7mm) THT General Purpose Relay Automotive
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: HC3HPAC115V
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HC3-HP-AC115V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:115 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:7 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-50 to 70 °C