- HC3-HL-AC12V-F
HC3-HL-AC12V-F
Panasonic Electronic Components
Relays 12VAC 7A 3PDT(27.2mm 20.8mm 35.2mm) Plug-In General Purpose Relay Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Bulk Packaging
Description
Search Keywords: HC3HLAC12VF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HC3-HL-AC12V-F
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
20 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:12 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:7 A
Mounting:Connector
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:Yes
Operating Temperature:-50 to 60 °C
Coil Resistance:N/A
Product Guides
This product is discontinued, but still in stock.
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock:
11
Can Ship immediately
Buy all 11 in-stock or the regular minimum order quantity of 20