- HC3-H-DC48V-F
HC3-H-DC48V-F
Panasonic Electronic Components
Relays 48VDC 2.6KOhm 7A 3PDT(27.2mm 20.8mm 35.2mm) Plug-In General Purpose Relay Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Bulk Packaging
Description
Search Keywords: HC3HDC48VF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HC3-H-DC48V-F
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
20 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:48 V
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:7 A
Mounting:Connector
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-50 to 70 °C
Coil Resistance:2.6 KOhm
Product Guides
This product is discontinued, but still in stock.
Contact for Pricing
Request Pricing
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock:
8
Can Ship immediately
Buy all 8 in-stock or the regular minimum order quantity of 20