- HC2-HP-DC12V-F
HC2-HP-DC12V-F
Panasonic Electronic Components
Power Relay 12VDC 7A DPDT(27.2mm 21mm 35.2mm) THT Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
BOX Packaging
Description
Search Keywords: HC2HPDC12VF
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HC2-HP-DC12V-F
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
Supplier Standard Pack:
1000 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:7 A
Led Indicator:No
Operating Temperature:-50 to 70 °C
Coil Resistance:160 Ohm