- HB1E-DC12V-H51
HB1E-DC12V-H51
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 12VDC 400Ohm 2ADC/1AAC SPDT (20x11x16.3)mm THT Sub Miniature DIP Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Description
Search Keywords: HB1EDC12VH51
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HB1E-DC12V-H51
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:SPDT
Maximum Current Rating:2DC,1AC A
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-40 to 50 °C
Dimension:20 x 11 x 16.3 mm
Termination Style:PC Pin
Coil Current:30 mA