- DS4E-S-DC12V
DS4E-S-DC12V
Panasonic Electronic Components
General Purpose Relay - 4PDT (4 Form C) - 12VDC Coil - 2A contact - 250VAC/220VDC Switching - Non Latching Coil - PC Pin Termi ...
Description
General Purpose Relay - 4PDT (4 Form C) - 12VDC Coil - 2A contact - 250VAC/220VDC Switching - Non Latching Coil - PC Pin Termination.
Search Keywords: DS4ESDC12V
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:DS4E-S-DC12V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
50 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:4PDT
Maximum Current Rating:2 A
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-40 to 70 °C
Dimension:35.24 x 9.9 x 9.9 mm
Termination Style:PC Pin
Coil Current:16.7 mA