- DS2E-S-DC12V
DS2E-S-DC12V
Panasonic Electronic Components
Signal Relay 12VDC 3A DPDT(20x9.9x9.9)mm THT
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: DS2ESDC12V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:DS2E-S-DC12V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Non-Latching12534
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT12514
Maximum Current Rating:3 A
Mounting:Through Hole12526
Termination Style:PC Pin12536
Operating Temperature:-40 to 70 °C
Coil Resistance:720 Ohm