- DS1E-SL2-DC12V-R
DS1E-SL2-DC12V-R
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 12VDC 800Ohm 3A SPDT (15x9.9x9.9)mm THT General Purpose Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: DS1ESL2DC12VR
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:DS1E-SL2-DC12V-R
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
50 -
Relay Construction:Latching Double Coil
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:SPDT
Maximum Current Rating:3 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 70 °C
Coil Resistance:800 Ohm