- CB1F-P-12V
CB1F-P-12V
Panasonic Electronic Components
Power Relay 12VDC 40(NO)/30(NC)A SPDT(26x22x26)mm THT Automotive
Description
Search Keywords: CB1FP12V
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:CB1F-P-12V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
50 -
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Relay Construction:Non-Latching
Max Contact Current:40A (NO) / 30A (NC)
Coil Voltage:12 VDC
Coil Current:117 mA
Coil Resistance:103 Ohm
Contact Material:Silver(Cadmium Free)
Must Operate Voltage:7 VDC
Must Release Voltage:4.2 VDC
Operate Time:15 ms
Seal:Flux Resistant
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Dimension:26 x 22 x 26 mm
Operating Temperature:-40 to 85 °C