- CB1E-R-24V
CB1E-R-24V
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 24VDC 287.2Ohm 20(NO)/10(NC)A SPDT (( 26mm 22mm 36mm)) Plug-In Automotive Relay Automotive
Description
Search Keywords: CB1ER24V
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:CB1E-R-24V
1 -
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Relay Construction:Non-Latching
Max Contact Current:20A (NO) / 10A (NC)
Coil Voltage:24 VDC
Coil Current:84 mA
Coil Resistance:287.2 Ohm
Contact Material:Silver(Cadmium Free)
Must Operate Voltage:14 VDC
Must Release Voltage:8.4 VDC
Operate Time:15 ms
Seal:Sealed
Mounting:Connector
Termination Style:0.25 Quick Connect
Dimension:26 x 22 x 36 mm
Operating Temperature:-40 to 85 °C