- CB1AE-P-12V
CB1AE-P-12V
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 12VDC 103Ohm 40A SPST-NO (( 26mm 22mm 26mm)) THT Automotive Relay Automotive
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: CB1AEP12V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:CB1AE-P-12V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:JP
Supplier Standard Pack:
1 -
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Relay Construction:Non-Latching
Max Contact Current:40A
Coil Voltage:12 VDC
Coil Current:117 mA
Coil Resistance:103 Ohm
Contact Material:Silver(Cadmium Free)
Must Operate Voltage:7 VDC
Must Release Voltage:4.2 VDC
Operate Time:15 ms
Seal:Sealed
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Dimension:26 x 22 x 26 mm
Operating Temperature:-40 to 85 °C