ALZ21F12W
ALZ21F12W
Panasonic Electronic Components
In Stock: 0
Minimum Order: 10
VIEW PRODUCT
RECOMMENDED REPLACEMENT
ALZ51F12
ALZ51F12
In Stock: 2,000
Minimum Order: 20
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
Electromechanical Relay 12VDC 360Ohm 16A SPST-NO (28.8x12.5x15.7)mm THT Power Relay
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ALZ21F12
  • Part No:
    ALZ21F12
    EAR99
    20
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Maximum Current Rating:
    16 A
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Coil Resistance:
    360 Ohm