The AGN200A24Z is a single-side stable, surface-mount signal relay with a 2 Form C contact arrangement and a 24V DC nominal co ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The AGN200A24Z is a single-side stable, surface-mount signal relay with a 2 Form C contact arrangement and a 24V DC nominal coil voltage.
Search Keywords: AGN200A24Z
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic Electronic Components
  • Part No:
    AGN200A24Z
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Maximum Current Rating:
    1 A
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Dimension:
    10.6 x 7.4 x 10 mm
  • Termination Style:
    Gull Wing
  • Coil Current:
    9.6 mA