- MY3N-AC50
MY3N-AC50
Omron Electronics
Electromechanical Relay 50VAC 788Ohm 5A 3PDT (28x21.5x36)mm Socket General Purpose Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description
Search Keywords: MY3NAC50
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Omron Electronics
Part No:MY3N-AC50
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:50 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:5 A
Mounting:Socket
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:Yes
Operating Temperature:-55 to 70 °C
Coil Resistance:788 Ohm