- G6SU-2-DC12
G6SU-2-DC12
Omron Electronics
Signal Relay 12VDC 2A DPDT( (14.8mm 7.3mm 9.2mm)) THT
Description
Search Keywords: G6SU2DC12
Supplier:Omron Electronics
Part No:G6SU-2-DC12
Alias/AKA:G6SU2DC12BYOMZ
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1000 -
Relay Construction:Latching Single Coil12534
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT12514
Maximum Current Rating:2 A
Mounting:Through Hole12526
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Dimension:14.8 x 9.2 x 7.3 mm
Termination Style:PC Pin12536
Coil Current:8.3 mA