G6K-2F-RF-S-DC4.5
Omron Electronics
Signal Relay 4.5VDC 1A DPDT(10.7x8.6x5.4)mm SMD
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: G6K2FRFSDC45
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Electronics
  • Part No:
    G6K-2F-RF-S-DC4.5
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    300
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • DC Coil Voltage:
    4.5 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Maximum Current Rating:
    1 A
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Pin Count:
    8
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C
  • Dimension:
    10.7 x 7.8 x 5.4 mm