- G6AK-274P-ST-US-DC24
G6AK-274P-ST-US-DC24
Omron Electronics
Signal Relay 24VDC 3A DPDT( (20.2mm 10.1mm 8.4mm)) THT
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: G6AK274PSTUSDC24
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Omron Electronics
Part No:G6AK-274P-ST-US-DC24
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
500 -
Relay Construction:Latching Double Coil
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:2 A
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-40 to 70 °C
Dimension:20.2 x 10.1 x 8.4 mm
Termination Style:PC Pin
Coil Current:7.5 mA