G5Q-1A-EL-HA-VH-DC24
Omron Electronics
The G5Q-1A-EL-HA-VH-DC24 is a single-pole, single-throw normally open (SPST-NO) PCB power relay with a 24VDC coil, designed fo ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The G5Q-1A-EL-HA-VH-DC24 is a single-pole, single-throw normally open (SPST-NO) PCB power relay with a 24VDC coil, designed for resistive load switching.
Search Keywords: G5Q1AELHAVHDC24
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Electronics
  • Part No:
    G5Q-1A-EL-HA-VH-DC24
  • Alias/AKA:
    G5Q1AELHAVHDC24BYOMZ
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Coil Resistance:
    1.44 KOhm