- G5Q-1A-DC24
G5Q-1A-DC24
Omron Electronics
Power Relay 24VDC 5DC/10AAC SPST-NO (20.3mm 10.3mm 16.2mm) THT
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: G5Q1ADC24
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Omron Electronics
Part No:G5Q-1A-DC24
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
500 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:SPST-NO
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 105 °C
Coil Resistance:2.88 KOhm