G5PZ-1A-DC24
Omron Electronics
The G5PZ-1A-DC24 is a standard SPST-NO PCB power relay with a 24 VDC coil, capable of switching resistive loads up to 16 A at ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The G5PZ-1A-DC24 is a standard SPST-NO PCB power relay with a 24 VDC coil, capable of switching resistive loads up to 16 A at 250 VAC.