G5NB1A4DC12BYOMB
G5NB1A4DC12BYOMB
Omron Electronics
In Stock: 0
Minimum Order: 25
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
G5NB-1A4-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 3A SPST-NO(20.5x7.2x15.3)mm THT
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: G5NB1A4DC12
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    G5NB-1A4-DC12
  • Alias/AKA:
    G5NB1A4DC12BYOMB
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Maximum Current Rating:
    3 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C
  • Coil Resistance:
    720 Ohm