G3VM-601EY(TR)
G3VM-601EY(TR)
Omron Electronics
In Stock: 0
Minimum Order: 375
VIEW PRODUCT
RECOMMENDED REPLACEMENT
G3VM-601DY1
G3VM-601DY1
Omron Electronics
In Stock: 370
Minimum Order: 10
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
The G3VM-601EY is a high-dielectric-strength, SPST-NO MOS FET relay in a 6-pin surface-mount DIP package, capable of switching a 600V load.
Search Keywords: G3VM601EY
  • Part No:
    G3VM-601EY
    EAR99
    200
  • Maximum Output Voltage:
    600 V
  • Maximum Output Current:
    0.1 A
    DC
  • Input Voltage:
    1.3 V
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Circuit Arrangement:
    1 Form A
  • Dimension:
    7.12 x 6.4 x 3.65 mm