G2RL-24-DC18
Omron Electronics
Power Relay 18VDC 8A DPDT(29x12.7x15.7)mm THT
Description +
Search Keywords: G2RL24DC18
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Electronics
  • Part No:
    G2RL-24-DC18
  • Alias/AKA:
    G2RL24DC18BYOMB
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    18 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Maximum Current Rating:
    8 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C