- G2RK-2-DC12
G2RK-2-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 3A DPDT(29x13x25.5)mm THT
Description
Search Keywords: G2RK2DC12
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Omron Electronics
Part No:G2RK-2-DC12
Alias/AKA:G2RK2DC12BYOMI
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:ID
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Latching Double Coil
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:3 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 70 °C