G2R1AEDC36BYOMI
G2R1AEDC36BYOMI
Omron Electronics
In Stock: 1,653
Minimum Order: 5
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
G2R-1A-E-DC36
Omron Electronics
Power Relay 36VDC 16A SPST-NO(29x13x25.5)mm THT
RoHS Compliant
Discontinued
Description +
Search Keywords: G2R1AEDC36
  • Part No:
    G2R-1A-E-DC36
  • Alias/AKA:
    G2R1AEDC36BYOMI
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • DC Coil Voltage:
    36 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Maximum Current Rating:
    16 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C