G2R-1A4-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 8A SPST-NO(29x13x25.5)mm THT
Description +
Search Keywords: G2R1A4DC12
  • Part No:
    G2R-1A4-DC12
  • Alias/AKA:
    G2R1A4DC12BYOMI
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Maximum Current Rating:
    10 A
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C
  • Coil Resistance:
    275 Ohm