- G2R-14-DC24
G2R-14-DC24
Omron Electronics
Power PCB relay – General purpose relay - Sealed – SPDT – 08 A - 24 VDC coil - Through hole - 1 Form C - Silver Alloy
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: G2R14DC24
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Omron Electronics
Part No:G2R-14-DC24
Alias/AKA:G2R-14-DC24-BY-OMI, G2R14DC24BYOMI
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:ID
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
100 -
Relay Construction:Non-Latching10725
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:SPDT10703
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Through Hole10716
Termination Style:PC Pin10727
Push to Test Button:No10724
Led Indicator:No10708
Operating Temperature:-40 to 70 °C
Coil Resistance:1.1 KOhm