- Z10FW2YB
Z10FW2YB
Omron Automation
Switch Snap Action N.O./N.C. DPDT Hinge Roller Lever 10A 250VAC 250VDC 93.21VA 1.27N Screw Mount Screw
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: Z10FW2YB
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Omron Automation
Part No:Z10FW2YB
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536509065
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Mounting:Screw Mount
Pole Throw Configuration:DPDT
Switch Configuration:N.O./N.C.
Actuator Material/Style:Plastic/Stainless Steel/N/A/Hinge Roller Lever
Contact Rating @ Voltage:93.21@(CSA/UL) A
Maximum Movement Differential:2 mm
Operating Force:1.27 N
Termination Style:Screw
Dimension:64.35mm x 17.45mm x 49.3 mm