MY402AC220240
Omron Automation
Miniature Power Relays
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Miniature Power Relays
Search Keywords: MY402AC220240
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Automation
  • Part No:
    MY402AC220240
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    220,240 V
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • Contact Arrangement:
    4PDT
  • Maximum Current Rating:
    5 A
  • Mounting:
    Socket
  • Termination Style:
    Solder
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -55 to 70 °C
  • Coil Resistance:
    18.79 KOhm