MKS3P5AC240
Omron Automation
Power Relay 240VAC 4.48KOhm 10A 3PDT(34.5x34.5x53.3)mm Plug-In General Purpose Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MKS3P5AC240
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Automation
  • Part No:
    MKS3P5AC240
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    240 V
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • Contact Arrangement:
    3PDT
  • Maximum Current Rating:
    10 A
  • Mounting:
    Connector
  • Termination Style:
    11-Pin Circular Plug
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 60 °C
  • Coil Resistance:
    4.48 KOhm