G2R2SAC240S
Omron Automation
Power Relay 240VAC 5A DPDT(29x13x35.5)mm Socket
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
Description +
Search Keywords: G2R2SAC240S
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Automation
  • Part No:
    G2R2SAC240S
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    240 V
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Maximum Current Rating:
    5 A
  • Mounting:
    Connector
  • Termination Style:
    Solder
  • Push to Test Button:
    Yes
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C
  • Coil Resistance:
    30.36 KOhm