G2R1SNDIDC12S
Omron Automation
Power Relay 12VDC 278Ohm 10A SPDT(29x13x35.5)mm Plug-In
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description +
Search Keywords: G2R1SNDIDC12S
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Automation
  • Part No:
    G2R1SNDIDC12S
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    SPDT
  • Maximum Current Rating:
    10 A
  • Mounting:
    Connector
  • Termination Style:
    Quick Connect
  • Push to Test Button:
    Yes
  • Led Indicator:
  • Operating Temperature:
    -40 to 70 °C
  • Coil Resistance:
    278 Ohm