E2BM18KN16M1B1
Omron Automation
Proximity sensor - inductive - nickel-brass - short body - M18 - unshielded - 16 mm - DC - 3-wire - PNP NO - M12 connector
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: E2BM18KN16M1B1
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Omron Automation
  • Part No:
    E2BM18KN16M1B1
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    Inductive
  • Sensing Distance:
    16 mm
  • Mounting:
    Panel
  • Output Type:
    PNP
  • Dimension:
    59 x 27.7 x 24 mm
  • Response Frequency:
    400 Hz
  • Operating Temperature:
    -25 to 70 °C