WNC100FET
WNC100FET
Ohmite
In Stock: 495
Minimum Order: 500
VIEW PRODUCT
Non-RoHS Equivalent
WNC100F
WNC100F
Ohmite
In Stock: 0
Minimum Order: 1
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
WNC100FE
Res Wirewound 100 Ohm 1% 2W ±20ppm/°C Molded AXL
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: WNC100FE
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    WNC100FE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Termination Style:
    Axial
  • Power Rating:
    2 W
  • Resistance Value:
    100 Ohm
  • Tolerance:
    1 %
  • Temperature Coefficient:
    ±20 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C
  • Packaging:
    N/A
  • Dimension:
    11.4 x 4.57 mm