WNA1R0FET
Ohmite
Res Wirewound 1 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±20ppm/°C Molded AXL T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: WNA1R0FET
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    WNA1R0FET
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Termination Style:
    Axial
  • Power Rating:
    0.5 (1/2) W
  • Resistance Value:
    1 Ohm
  • Tolerance:
    1 %
  • Temperature Coefficient:
    ±20 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Dimension:
    5.08 x 2.54 mm