WFH160L1K0JE
WFH160L1K0JE
Ohmite
In Stock: 88
Minimum Order: 1
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
WFH160L1K0J
Ohmite
Res Wirewound 1K Ohm 5% 160W 50ppm/°C to 150ppm/°C Aluminum Housed Solder Lug Flange Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: WFH160L1K0J
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    WFH160L1K0J
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
    1
  • Technology:
    Wirewound
  • Case Style:
    Aluminum Housed
  • Mounting:
    Flange Mount
  • Power Rating:
    160 W
  • Termination Style:
    Solder
  • Resistance Value:
    1 KOhm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    50 to 150 ppm/°C