WFH160L10RKE
Ohmite
Res Wirewound 10 Ohm 10% 160W 50ppm/°C to 150ppm/°C Aluminum Housed RDL Lug Flange Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BOX Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: WFH160L10RKE
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    WFH160L10RKE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    PL
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Technology:
    Wirewound
  • Case Style:
    Aluminum Housed
  • Mounting:
    Flange Mount
  • Power Rating:
    160 W
  • Termination Style:
    Radial Lug
  • Resistance Value:
    10 Ohm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    50 to 150 ppm/°C