TFH85P2R00JE
Ohmite
Res Thick Film 2 Ohm 5% 85W ±100ppm/°C Molded TO-264 RDL
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TFH85P2R00JE
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    TFH85P2R00JE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    PH
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Termination Style:
    Radial
  • Power Rating:
    85 W
  • Resistance Value:
    2 Ohm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    N/A
  • Packaging:
    N/A
  • Dimension:
    20.07 x 5.08 x 26.16 mm
  • Terminal Pitch:
    5.33 mm