TEH70P3R00JE
Ohmite
Res Thick Film 3 Ohm 5% 70W ±100ppm/°C Molded TO-247 RDL
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TEH70P3R00JE
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    TEH70P3R00JE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    PH
  • ECCN:
    EAR99
    30
  • Termination Style:
    Radial
  • Power Rating:
    70 W
  • Resistance Value:
    3 Ohm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    N/A
  • Packaging:
    N/A
  • Dimension:
    15.9 x 5.08 x 21.08 mm
  • Terminal Pitch:
    5.41 mm