TEH100L5R00JE
Ohmite
100 Watt Thick Film Power Resistors for High Frequency and Pulse Loading Applications
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TEH100L5R00JE
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    TEH100L5R00JE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
    1
  • Termination Style:
    Radial
  • Power Rating:
    100 W
  • Resistance Value:
    5 Ohm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    N/A
  • Packaging:
    N/A
  • Dimension:
    16.01 x 5.21 x 20.96 mm
  • Terminal Pitch:
    10.42 mm