TCH35PR390JE
Ohmite
Res Thick Film 0.39 Ohm 5% 35W ±700ppm/°C Molded TO-220 RDL
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TCH35PR390JE
  • Part No:
    TCH35PR390JE
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    AT
  • ECCN:
    EAR99
    30
  • Power Rating:
    35 W
  • Resistance Value:
    390 mOhm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±250 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 175 °C
  • Dimension:
    10.41 x 4.82 x 15 mm
  • Terminal Pitch:
    5.33 mm