TCH35PR150JE
Ohmite
Res Thick Film 0.15 Ohm 5% 35W ±700ppm/°C Molded TO-220 RDL
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TCH35PR150JE
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    TCH35PR150JE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    AT
  • ECCN:
    EAR99
    30
  • Termination Style:
    Radial
  • Power Rating:
    35 W
  • Resistance Value:
    150 mOhm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±500 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 175 °C
  • Packaging:
    N/A
  • Dimension:
    10.41 x 4.82 x 15 mm
  • Terminal Pitch:
    5.33 mm