TBH25P240RJE
TBH25P240RJE
Ohmite
In Stock: 0
Minimum Order: 63
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
TBH25P240RJ
Ohmite
Res Thick Film 240 Ohm 5% 25W ±50ppm/°C Molded TO-220 RDL Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TBH25P240RJ
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    TBH25P240RJ
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
    1
  • Termination Style:
    Radial
  • Power Rating:
    25 W
  • Resistance Value:
    240 Ohm
  • Tolerance:
    5 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C
  • Packaging:
    Tube
  • Dimension:
    10.19 x 4.45 x 14.99 mm
  • Terminal Pitch:
    5.08 mm