RW1S5CAR200JT
Ohmite
Res Wirewound 0.2 Ohm 5% 1.5W ±90ppm/°C J-Lead SMD T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: RW1S5CAR200JT
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    RW1S5CAR200JT
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1500
  • Resistance Value:
    200 mOhm
  • Power Rating:
    1.5 W
  • Tolerance:
    5 %
  • Case Size:
    N/A
  • Temperature Coefficient:
    ±90 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C