D100K75KE
D100K75KE
Ohmite
In Stock: 99
Minimum Order: 1
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
D100K75K
Ohmite
Resistor, Wirewound - Vit. Enamel - Radial Lugs - 100W -A (+/-) 260ppm/AC - 75K Ohms
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: D100K75K
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    D100K75K
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Technology:
    Wirewound
  • Case Style:
    Vitreous Enamel
  • Mounting:
    Bolt-On
  • Power Rating:
    100 W
  • Termination Style:
    Radial Lug
  • Resistance Value:
    75 KOhm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±260 ppm/°C