850F10RE
Ohmite
Res Wirewound 10 Ohm 1% 50W ±20ppm/°C Aluminum Housed AXL Chassis Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 850F10RE
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ohmite
  • Part No:
    850F10RE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    GB
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Technology:
    Wirewound
  • Case Style:
    Aluminum Housed
  • Mounting:
    Chassis Mount
  • Power Rating:
    50 W
  • Termination Style:
    Axial
  • Resistance Value:
    10 Ohm
  • Tolerance:
    1 %
  • Temperature Coefficient:
    ±20 ppm/°C