13FPR080E
13FPR080E
Ohmite
In Stock: 109
Minimum Order: 10
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
13FPR080
Ohmite
Res Wirewound 0.08 Ohm 1% 3W ±50ppm/°C Molded Pin
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 13FPR080
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    13FPR080
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
    1
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    3 W
  • Resistance Value:
    80 mOhm
  • Tolerance:
    1 %
  • Temperature Coefficient:
    ±50 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 200 °C
  • Packaging:
    N/A
  • Dimension:
    15.9 x 5.08 mm