- VHT470M16
VHT470M16
NTE Electronics
Cap Aluminum Lytic 470uF 16V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 1000h 105°C
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description
Search Keywords: VHT470M16
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:NTE Electronics
Part No:VHT470M16
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536695050
COO:TW
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Capacitance Value:470 uF
Tolerance:20 %
Operating Temperature:-40 to 105 °C
Mounting:Through Hole
Voltage:16 VDC
Product Guides
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock:
6
Can Ship immediately
Buy all 6 in-stock or the regular minimum order quantity of 25